Jak je přejedený. A nemůže přestat. Pořád do sebe něco cpe. Je mu těžko, že se skoro nehne. Leda tak pro další sáček něčeho hodně sladkého. Nebo pro změnu slaného? Je malátný a strašně líný. Poznáváte ho? Ano, je to mozek. A mentální obezita je jeho vyhlídka na rok 2019.

Metaforu s obezitou si glosátoři začali vypůjčovat už dřív. Před několika lety to trefně popsal americký technologický novinář David Ryan Polgar. Podle něj je na tom naše hlava podobně jako břicho. Vývoj civilizace jí umožnil neomezený přístup k potravě. Do žaludku cpeme paprikové brambůrky, a když dojdou, nasadíme sušenky. Do mysli se toho vejde mnohem víc: fotky z Instagramu, posty, tweety, hot news, fake news a veškerá informační majonéza světa. Na trávení není čas. Z informací se nestanou znalosti, natož hluboká lidská moudrost. Nanejvýš je mozku ze sebe samého na zvracení.

A teď to s jeho stravovacími návyky bude ještě horší. Společnost Ericsson vydala zprávu o trendech na rok 2019 a jedním je právě mentální obezita. Silně ji podporují chytré telefony a jejich aplikace, které obtloustlý a nevýkonný mozek ochotně nahradí. Podle výzkumníků z Ericssonu jsou lidé rádi, že je aplikace v jejich mobilu upozorní, že jsou ve stresu – sami by si toho možná ani nevšimli.

Anebo že mají teplotu či že se mají objednat k zubaři. Svému lesklému smartphonu věří víc než rozteklému želé uvnitř svojí hlavy. Když má někdo virtuálního asistenta jako Siri (v mobilu) nebo Alexa (v reproduktoru), může si s ním o…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte