45A_jaros01
Pavel Zeman • Autor: Milan Jaroš

Nedávno jste se prostřednictvím svého mluvčího ohradil proti „opakujícím se pokusům některých politiků útočit bezdůvodně a bez ověřených argumentů na soustavu státního zastupitelství ve snaze podlomit důvěru veřejnosti v tuto instituci“. Co vás k tomu vyprovokovalo?

Důvodem byla vyjádření pana prezidenta k vrchnímu státnímu zástupci Ištvanovi poté, co jeho lidé zasáhli na antimonopolním úřadu a na jedné z brněnských radnic v trestních věcech týkajících se státních soutěží a rozdělování zakázek. Prezident to dal do souvislosti se starším zásahem Ištvanových podřízených na Úřadu vlády a podával to tak, že státní zástupci se teď nějakou aktivitou snaží rehabilitovat svůj dřívější neúspěch. Ty věci spolu ale vůbec nesouvisejí. A já dospěl k závěru, že je nutné, abych se jako hlava státního zastupitelství ozval, že není možné takovéto ničím nepodložené útoky trpět a že důvěru veřejnosti ve státní zastupitelství nelze takovýmto způsobem snižovat.

Nemá ale prezident na podobnou kritiku nárok?

Uniká mi spojení, proč by se měl šéf olomouckých žalobců Ištvan rehabilitovat; rehabilitovat by se mohl, pokud by byl třeba politik a něco pokazil v politice. V rámci státního zastupitelství postupujeme podle trestního řádu a podle zákona, a pokud máme k dispozici konkrétní informace a konkrétní penzum důkazů, jsme povinni v rámci trestního řízení konat, takže tu nejde o nějakou rehabilitaci či nerehabilitaci.

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte