XINHUA PHOTOS OF THE DAY Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Pokud žijete na vesnici, vyrazte do polí, daleko od jakéhokoli osvětlení. Jste-li ve větším městě, nasedněte do nejbližšího dopravního prostředku a vyjeďte na samotu. Když se setmí, vypněte všechny svítící obrazovky mobilních přístrojů a uprostřed svěží jarní noci upřete pohled na hvězdnou oblohu. Uvidíte, že nebeskou klenbu brázdí světlý pás – Mléčná dráha. Když na tento jev na začátku 17. století Galileo Galilei poprvé upřel svůj podomácku vyrobený dalekohled, zjistil, že se světlý pás skládá z nesmírného množství vzdálených hvězd.

Další generace badatelů zdokonalovaly a zvětšovaly své dalekohledy a měnily techniky pozorování. Postupně začalo být jasné, že se nacházíme v nitru gigantického zploštělého oblaku hvězd, dnes nazývaného galaxie, a pás Mléčné dráhy je prostě jen důsledek našeho pohledu zevnitř. Zároveň ale byly objeveny zvláštní rozmlžené objekty, které do našeho „hlavního“ oblaku zjevně tak docela nepatřily. Immanuel Kant už v 18. století spekuloval, že se jedná o „ostrovní vesmíry“ obdobné jako naše Mléčná dráha. Řečeno moderním jazykem: navrhoval, že mlžné objekty jsou galaxie stejné jako ta naše, což se nakonec definitivně potvrdilo ve 20. století.

Co je ale středem našeho „ostrovního vesmíru“? V cestě k odpovědi na tuto otázku nám dlouho stála poměrně banální překážka – hromada prachu. Vědci měli docela dobrou představu, kde se centrum naší galaxie nachází, ale skrze prach jej nemohli normálními optickými dalekohledy pozorovat. Co ale prachem projde,…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte