Pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) rozhodně nelze upřít, že by nedokázal zaujmout. Minimálně minulý týden se mu to podařilo vrchovatě, když z reproduktorů v metru promlouval čtyřikrát do hodiny k obyvatelům a návštěvníkům metropole. Hřib přitom neměl ambici vystřídat hlasatele známé výzvy „ukončete nástup, dveře se zavírají“, přišel s politickým sdělením.

„Dnes je to dvacet let od doby, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance – NATO. Byl to jeden z klíčových kroků, prostřednictvím kterého jsme potvrdili naše směřování na Západ a posílili svou obranyschopnost,“ deklamoval v češtině i angličtině. Na Pražském hradě a v Černínském paláci v tu samou chvíli probíhaly pod záštitou prezidenta a ministra zahraničí oslavy dvacetiletého členství v Severoatlantické alianci. Byli sezváni vážení hosté, zazněly projevy a těm, kdo se o náš vstup do NATO zasloužili, byly rozdány medaile. Vše mělo jasná pravidla, nic nepředvídatelného, kdo se tomu chtěl vyhnout, lehce mohl. Pražskému metru a Hřibově opakované připomínce se ale vyhnout v podstatě nešlo, politický projev nikdo nečekal a mohl se jím cítit zaskočen. Věc vyvolává obecnější otázku, zda mají taková prohlášení ve veřejném prostoru zaznívat. A jestli ano, tak jaká.

Představme si, že příštím primátorem by byl zvolen například Tomio Okamura a z tlampačů podzemky by deklamoval svoje nenávistné teze. Nebo nemusíme jít hned do extrému – co kdyby prostě jen nějaký politik u moci přeříkával body programu své strany?…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte