Na prérii stojí letiště ve tvaru indiánských stanů. Kolem je pustina, ze které se zvedají Rocky Mountains (Skalnaté hory) a pár mrakodrapů milionového hlavního města státu Colorado, Denveru.

Colorado je můj nejoblíbenější americký stát. Možná proto, že jsem tam kdysi vykouřil obří vodní dýmku míru s tehdejším náčelníkem Navahů a po tomto rituálu jsem uviděl nejen svět v trochu veselejší podobě, ale také jsem dostal velkou chuť k jídlu, kterou náčelník hned zahnal pečenou kukuřicí.

Když najedete u města na jednu z hlavních amerických dálnic spojujících východní a západní pobřeží, Interstate 70, někde mezi srdcem a mozkem se zažehne nějaký prapůvodní pocit dobývání Divokého západu, kombinovaný se záchvěvy zlaté horečky, který z fantazie chlapce přetrvává i ve dnešním, racionálními úvahami zmoženém muži.

Planina kolem Denveru je v nadmořské výšce Sněžky a „sedmdesátka“ se pomalu šplhá do hor k Eisenhowerovu tunelu ve výši 3401 metrů nad mořem. Silnice je sevřená mezi kopce, které v dálce rámují čtyřtisícové zasněžené štíty hor, a po obou stranách jsou do skály vestavěné zbytky zmíněného romantického období. Rozpadající se domy, staré doly na zlato a stříbro a všude kolem lesy a sníh, který vítr honí po stromech ve velkých vírech.

Někdy na „sedmdesátku“ spadne lavina. Lemují ji cedule se vzkazy pro řidiče kaminonů: Truckers, pokud vám selžou brzdy, nesjíždějte k nám do vesnice, ale pokračujte po dálnici!

Než byl postaven Eisenhowerův tunel, jezdilo se na západ…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte