Mark Hollis has died
Mark Hollis • Autor: Profimedia, Uppa entertainment

/ nekrolog

„Zahrát jeden tón dobře je lepší než hrát dva tóny špatně,“ byla mantra, kterou Mark Hollisopakoval v těch nemnoha rozhovorech, jež za svůj život poskytl. Neuchopitelný a záhadný tvůrce, který sázel na úspornost a přesně vážil slova i tóny, zemřel minulý týden ve věku 64 let.

Málokterá kapela má za sebou takový osud jako Talk Talk, v jejímž čele stál v letech 1981–1992. Ze synthpopové kapely, jíž byla předvídaná kariéra druhých Duran Duran, se stali nevyzpytatelní experimentátoři, kteří odmítali opakovat jakýkoli postup. V roce 1986 přestali koncertovat a jejich poslední alba Spirit of EdenLaughing Stock vznikala coby zvukové koláže vystříhané z dlouhých hodin improvizací ve studiu. S pocitem, že už řekl vše podstatné, pak Hollis kapelu rozpustil, aby se věnoval rodině. Tvůrčí půst přerušil jediným sólovým albem z roku 1998.

Hudbě se sice přestal věnovat, neobjevoval se na veřejnosti, avšak jeho reputace rostla. Talk Talk jako svůj vzor začali zmiňovat Radiohead a zástupy muzikantů se přidávaly. Stopa Talk Talk se stala nepřehlédnutelnou po zprávě o Hollisově smrti, kdy sociální sítě zaplavila vyznání hudebníků celého žánrového spektra. Talk Talk pro ně představovali vzor, jak naplnit tvůrčí vizi bez kompromisu – a ke všemu ještě najít odvahu mlčet, když už není co říct.

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte