LNG carriers Independence arrives in Klaipeda port
A spřátelení vojáci čekají nedaleko. (Plovoucí terminál Independence) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Thomas Mann se během pár dní zamiloval do Kuronské kosy. „Nepopsatelná krása“ této geografické rarity, úzkého pásu země, jenž se stáčí od západu litevského pobřeží k dnes ruské enklávě Kaliningradu, německého spisovatele a jeho manželku při dovolené v roce 1929 tak okouzlila, že se rozhodl postavit si u moře dům. Po téměř sto letech tato místa nepříliš krášlí obrovský plovoucí terminál Independence (Nezávislost) pro zkapalňování zemního plynu, jenž v roce 2014 připlul do nedalekého přístavu Klaipėda. Loď opouští přístav jen zřídka. Podle provozního ředitele terminálu Rimase Rusinase je to kvůli tomu, co zdvořile označuje jako „pozoruhodné sousedy“. Když se však země chystala na 16. únor, oslavy stého výročí obnovené státnosti, návštěvníci, kteří chtěli přemýšlet o její turbulentní historii, mohli začít i na horších místech.

Pro některé země je nezávislost jen vojenská moc nebo ekonomická síla. Pro Litvu je to ochrana před obrovským sousedem na východě. Independence pomáhá otupit největší energetickou zbraň Ruska: zemní plyn ze spřátelených zemí dnes tvoří přibližně polovinu litevského dovozu plynu. Skříň v podpalubí je přeplněná vzkazy od VIP gratulantů, včetně delegace amerického Kongresu. Terminál hladce zapadl do energetické strategie EU snažící se ještě více diverzifikovat zdroje, narušit monopoly a zvýšit propojenost (pomůže i plánovaný a EU financovaný plynovod do Polska). Dvě stě čtyřicet kilometrů ve vnitrozemí je také malá „předsunutá přítomnost“ NATO, 1200…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte