Vrací se mi jeden životní obraz Jaroslava Meda, který zemřel v rodném Havlíčkově Brodě na Popeleční středu ve věku nedožitých 86 let. Po válce je v tomto městě obnoven skautský oddíl a on se jako třináctiletý stává jeho členem se jménem Minehaha. Jako zjevení se u klubovny jednoho červnového dopoledne zjeví velbloudice. Skauti ji chrání před opilými ruskými vojáky a nakonec se domluví, že ji dovedou do pražské zoo. Část cesty vyprovází dvouhrbý koráb také Minehahu. V Čáslavi ho předávají další skautské skupině, ve které se vyskytoval stejně starý kluk jménem Miloš Forman. Minehaha, pozoruje důstojně kráčející velbloudici po poválečné české silnici, zatoužil stát se pastevcem velbloudů, což se mu nesplnilo.

Nebyl ale katedrovým učencem. Měl za sebou pestrý život, bohaté předválečné a válečné dětství na Vysočině, sportovní průpravu, později léta učil na učňovských školách. Lákání do komunistické strany odmítal a za své soudy ručil životními postoji. Dovedl se ostře vymezit proti exhibicionistické těkavosti v umění a inflaci slova. A ve svých posledních textech zůstal nesmiřitelným odpůrcem relativizující postmodernity, v níž viděl prostředek znicotnění a odcizení člověka svému vnitřnímu poslání. Byl to Vysočiňák jadrný, vypravěč burleskní, pedagog inspirující. Medák, ctihodný kmet, stařec jurodivej; tak jsme mu přátelsky říkali. Žádný odtažitý či duchamorný vykladač dějin literatury, ale sugestivní zasvětitel.

Jiný svět

Zásadním a klíčovým se pro Meda stalo…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte