Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Babišova záplata

Vláda odbrzďuje výstavbu dálnic přes tvrdé a narychlo ušité paragrafy

Příslib premiéra Babiše, že jeho nová vláda bude „makat“, nabírá divoké kontury. Minulý týden ministři schválili čtyři stránky paragrafů, které mají sloužit k odblokování dopravní výstavby. Za minulého volebního období vzniklo jen 98 kilometrů dálnic, z toho polovina byly opravy D1, a nová vládní garnitura chce skluz dohonit.

Její recepty ovšem budí rozpaky – jak obsahem, tak tím, s jakou zbrklostí a silou postupuje.

Hlavní novinkou je takzvaná předběžná držba. Státu by usnadnila přístup k pozemkům, jichž se lidé nechtějí vzdát. Už dnes je lze vyvlastnit, ale majitelé se mohou soudit o výši náhrady a stavba pak stojí. Předběžná držba by to změnila. Logika návrhu je taková, že o trase a výběru pozemků se po skončení územního řízení už nediskutuje – soudit se lze jen o cenu, takže není třeba se stavbou čekat. V podobném silovém duchu je i další návrh, že by lidé měli povinnost pustit stavbaře na pozemek ještě před územním řízením, aby bylo možné provádět „průzkumné práce“.

Předběžnou držbu Babiš prosazoval už loni jako páku na údajné spekulanty, kteří si přes právní obstrukce vynucují nadstandardní výkupní ceny. Příběhy z praxe však ukazují, že leckde není skluz dílem mazaných překupníků nebo tvrdohlavých sedláků, ale že jde často o chyby nebo aroganci úředníků. Dát jim do rukou ještě větší moc je tedy sporné. Stavět na cizím pozemku je navíc problematické také z hlediska ústavní ochrany majetku. I proto předběžná držba loni parlamentem neprošla.

Nyní jde návrh do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte