Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Dháky

Sky train z pekla

A woman reacts to the camera while preparing to cook, next to a railway track in Kawran Bazar, as a…
Autor: REUTERS

Za poslední měsíce jsem tady už podruhé. Masa lidí obklopující ploty, kvůli které si připadám jako na špatné straně výběhu v zoo, mě tedy už nerozhodí a procházím dál letištní halou k čekajícímu taxíku. „Nemají pas, takže je k letišti nepustí a čekají na příbuzné,“ vysvětlil mi s úsměvem místní obchodní partner, když jsem se při první návštěvě nechápavě zeptal na důvod jejich přítomnosti.

Na masy lidí si tu člověk dřív nebo později musí zvyknout, akceptovat nekonečný souboj o místo k životu, stejně jako zácpu na pražském okruhu v páteční podvečer. Všude, tedy kromě pečlivě klimatizovaných pětihvězdičkových hotelů stojících přímo mezi plechovými slumy, se pohybují lidé. Troubení, kterým místní nahradili blinkry – jejichž zamýšlená funkce je v místní nepřehledné dopravní situaci naprosto utopická –, neustává ani v noci. Ještě týden po návratu do Prahy mi bude znít v hlavě.

V poslední době se Bangladéš dostal na stránky novin převážně kvůli překvapivé reakci na migraci utlačované menšiny Rohingů ze sousední Barmy. Ačkoli Bangladéš stále obsazuje přední příčky mezi nejchudšími státy světa, bylo tu podle neoficiálních čísel vstřícně přijato více než 100 000 prchajících Rohingů. Srovnání s bohatými evropskými státy, neochotnými dělit se o svůj blahobyt s válečnými uprchlíky, pokulhává kvůli rozdílnému kontextu, ale jistá morální inspirace by se tu najít dala.

Pozoruji venkovní dění ze…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte