Kultura

Tíživá láska

Hrdinka debutu Eleny Ferrante se vyprávěním vyvazuje z mužského světa

Lidský život skýtá přehršel milníků. Většina z nich se mění s dobou, kulturu od kultury, třídu od třídy, jen pár jich prolamuje historické a společenské bariéry. Jedním takovým je smrt rodiče, kdy spolu s připomínkou vlastního těla a vlastní konečnosti přichází na jeho místo prázdnota. Pohádat se s matkou už jde pouze v duchu – a to jen s její nedokonalou kopií poslepovanou z nedůvěryhodných vzpomínek. Od určité chvíle se hádáme jen sami se sebou.

Taková je i výchozí pozice debutového románu dnes už světově úspěšné a enigmatické spisovatelky Eleny Ferrante Tíživá láska z roku 1992. Jeho vypravěčka a protagonistka Delia se musí vrátit – pro autorku typicky a možná i nevyhnutelně – do Neapole: pochovat matku, s níž už dlouho měla spíše vlažný, odtažitý vztah. Amalii, která v posledních letech byla pro dceru především všetečnou, nenechavou a občas ztrapňující návštěvou v jejím římském bytě, našli mrtvou v moři, na pláži nedaleko Neapole. Měla na sobě pouze luxusní podprsenku.

Kromě čerstvého hrobu tak na Delii čeká v Neapoli i záhada. Proč její matka, která si celý život vydělávala na skromné živobytí coby švadlena a téměř neopouštěla město, skončila v drahém spodním prádle na výletní pláži? Detektivní rovina románu a pátrání po příčině Amaliina úmrtí za podivných okolností je přitom jen motorem mnohem ambicióznější, a přitom – podobně jako v případě autorčiny slavné tetralogie Geniální přítelkyně – čtenářsky velmi přístupné, lehce plynoucí prózy. V…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte