Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Izolovat – ale s mírou

Proč se Česko odmítá připojit k dokumentu OSN o planetární migraci

Dokument zvaný Globální kompakt o migraci, sepsaný letos v létě pod hlavičkou Spojených národů, stíhá turbulentní – a trochu nečekaný – osud. Když jej mexičtí a švýcarští diplomaté, kteří měli jeho sestavení na starosti, dokončili, nic nenasvědčovalo tomu, že by s jeho plánovaným schválením měl být problém. Jde koneckonců o materiál plný obecných formulací, který státy k ničemu nezavazuje. Zafungovalo zde ovšem slovo „migrace“, které už tři roky hýbe evropskou politikou. A mezinárodní úmluva se rázem stala tématem vnitrostátní politiky.

Začátkem listopadu oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz, že jeho země se k úmluvě nepřipojí, a spustila se lokální lavina. Z unijních států bude jeho příklad následovat Chorvatsko, s velkou pravděpodobností i Itálie a Polsko. A také Česko, jak minulý týden oznámil premiér Andrej Babiš. Všichni s poukazem na „ohrožení státní suverenity“. Tu ale nezávazný dokument nijak zmenšit – natož ohrozit – nemůže. Výslovně se v něm uvádí, že migrační politika zůstává plně v rukou jednotlivých států. Jaký tedy máme s úmluvou, kterou v prosinci v marockém Marrákeši podepíše většina států světa, skutečně problém?

Kde je tady „nelegálně“

Třicet čtyři stránek, o kterých se nyní vede debata, se dá shrnout následovně: podepsané státy se zavazují, že si budou vyměňovat informace, společně bojovat proti převaděčství a proti důvodům, kvůli nimž lidé opouštějí své domovské země. Text uvádí, že „uprchlík“ a „migrant“ jsou dvě různé kategorie, na…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1130
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte