Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Rohatí za každým rohem

Nezařaditelná kapela WWW představuje své nejchytlavější album

W.W.W.
Autor: Matěj Stránský

Je to svět nevyzpytatelný, groteskní barevný. Není radno v něm pobývat dlouho, ale kdo se do něj vydá, zažije spoustu překvapení. Za každým rohem tu číhají rohatí, z nebe padá hořící pes, fyzikální zákony fungují velmi nespolehlivě, kruh má 370 stupňů, střídá se tu šest ročních období, čas se ohýbá v pase – a co chvíli se může vynořit nečekané nebezpečí jako utonutí v prázdné vaně. Hrdinové skladeb čelí trestům, jejichž smyslu nerozumějí a nechápou, čím se provinili. Je to kraj za zrcadlem, kde nervní neklidná elektronická hudba umocňuje nejistotu i atmosféru hrozící apokalypsy. Vstoupit do světa kapely WWW je zážitek plný adrenalinu i očisty.

Vsadit WWW do trefné škatulky není snadné, ale právě to má největší půvab. Byli sice první, kdo do českého prostředí uvedl hiphopovou kulturu. V jejich podání Praha na počátku devadesátých let okusila v jednom balíčku rap, graffiti i break dance. Po žánrových kořenech však dnes není v jejich tvorbě ani památky. Počínaje druhou inkarnací na albu Neurobeat z roku 2006 se WWW, za nimiž stojí dvojice Ondřej „Sifon“ Anděra a Lubomír Typlt, profilují jako nezařaditelná umělecká jednotka.

Vyjadřují se rapem, ale jejich texty postrádají hiphopová klišé, pokračují spíš v temné poetice českého předlistopadového undergroundu, než by přitakávaly drsnému pouličnímu životu. Hudebně zase připomínají pionýry industriálu a tvrdé elektroniky – a spousta jejich skladeb by obstála čistě instrumentálně. Nehledě na to, že mají specifickou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1269
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte