W.W.W.
Autor: Matěj Stránský

Je to svět nevyzpytatelný, groteskní barevný. Není radno v něm pobývat dlouho, ale kdo se do něj vydá, zažije spoustu překvapení. Za každým rohem tu číhají rohatí, z nebe padá hořící pes, fyzikální zákony fungují velmi nespolehlivě, kruh má 370 stupňů, střídá se tu šest ročních období, čas se ohýbá v pase – a co chvíli se může vynořit nečekané nebezpečí jako utonutí v prázdné vaně. Hrdinové skladeb čelí trestům, jejichž smyslu nerozumějí a nechápou, čím se provinili. Je to kraj za zrcadlem, kde nervní neklidná elektronická hudba umocňuje nejistotu i atmosféru hrozící apokalypsy. Vstoupit do světa kapely WWW je zážitek plný adrenalinu i očisty.

Vsadit WWW do trefné škatulky není snadné, ale právě to má největší půvab. Byli sice první, kdo do českého prostředí uvedl hiphopovou kulturu. V jejich podání Praha na počátku devadesátých let okusila v jednom balíčku rap, graffiti i break dance. Po žánrových kořenech však dnes není v jejich tvorbě ani památky. Počínaje druhou inkarnací na albu Neurobeat z roku 2006 se WWW, za nimiž stojí dvojice Ondřej „Sifon“ Anděra a Lubomír Typlt, profilují jako nezařaditelná umělecká jednotka.

Vyjadřují se rapem, ale jejich texty postrádají hiphopová klišé, pokračují spíš v temné poetice českého předlistopadového undergroundu, než by přitakávaly drsnému pouličnímu životu. Hudebně zase připomínají pionýry industriálu a tvrdé elektroniky – a spousta jejich skladeb by obstála čistě instrumentálně. Nehledě na to, že mají specifickou…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1383

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte