Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Berwynu

Češi v mexických rukou

07_dopis_archiv autora

Je podzim a Češi sbírají houby. Američtí Češi právě teď slaví sběr hub dokonce jako národní svátek. Ve městě Berwyn se koná „Houby Day“, kterého se účastní každoročně asi dvacet tisíc místních obyvatel.

Procházejí průvody Mexičanů a Portoričanů s širokými klobouky, barevnými sukněmi a vějíři. Projíždějí přívěsy s tančícími děvčaty taženými mohutnými pick-upy s naleštěným grilem. A za nimi jedou „vytuněné“ staré cadillaky se svítícími koly s podvozkem metr nad vozovkou, které hrdě nesou bannery firem, jež si pro tento účel auta pronajala. Slaví desítky dalších místních podnikatelů, holičem počínaje, bankami konče, a samozřejmě i zdejší spolky, farnosti a politici. Houby tu však připomínají jen reflexní vestičky pořadatelů s nápisem „Houby Day“ a s disneyovskou kresbou nějaké, evidentně nejedlé, muchomůrky.

Rychle jsem vyhledal jediný česky mluvící ostrůvek celého festivalu s nadějí, že aspoň tady ochutnám houby, po kterých se mi stýskalo. Rodilého Čechoameričana Teddyho Polashka s partou několika českých imigrantů jsem objevil v zapadlé hospůdce mimo hlavní průvod a připojil se k jejich smažení bramboráků. Houby nejsou. Jedna starší Češka je prý jezdí sbírat stovky kilometrů daleko do lesů sousedního státu Iowa. „Jednou jsem chtěla sebrat žampiony tady v parku a viděl mě policajt. Prý že to nesmím, protože park je města, a ne můj, takže mi v něm nic nepatří,“ líčí mi.

Ale ani s bramborákem, na který je ingrediencí dost, to v místních podmínkách není jednoduché.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte