Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Yetti ve státní pokladně

Vláda slíbila penzijní reformu, ale zatím jen rozdává. Jak zařídit, aby na důchody bylo i za dvacet let?

46_DUCHODY_Jaros
Zlaté Švédsko. (Václav,  92 let) • Autor: Milan Jaroš

Kolem oběda už se pan Václav trochu nudí, dlouhá chvíle ovšem brzy pomine. „Mirek bude odpoledne pouštět italské mistry, na to se moc těším,“ říká 92letý důchodce pochvalně na adresu svého oblíbeného pečovatele. V moderně vybaveném domově za Prahou vede jako invalida jednotvárný, ale důstojný a v rámci možností i spokojený život. Při letmém pohledu zvenčí by jej mnozí bezpochyby rádi přijali jako budoucí perspektivu sami pro sebe.

Je tu ovšem jeden háček, kvůli kterému tato projekce nefunguje. Zdejší nadstandardní péče vyjde měsíčně zhruba na 40 tisíc korun a pan Václav si ji může dovolit jen díky tomu, že většinu produktivního života strávil v západní Evropě. Jako nadějný houslista získal v roce 1964 angažmá u českého dirigenta řídícího symfonický orchestr v Göteborgu a ve Švédsku už po srpnové okupaci v roce 1968 zůstal.

Nikoho nepřekvapí, že švédský důchod výrazně převyšuje to, na co jsou Češi zvyklí. Průměrná starobní penze podle posledních oficiálních čísel z konce března činila 12 347 korun, švédský průměr je čtyřikrát vyšší.

Tisk

Znepokojivější je, že Česku navzdory mnohaletým diskusím stále chybí postup, jak tuto propast zmenšit. Rozdíl v důchodech mezi Českem a Evropou je už dnes větší než rozdíl v platech. Česká populace navíc nadprůměrně stárne, takže dohánění bude do budoucna těžší. K tomu, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte