Úterní projev prezidenta Trumpa v OSN byl inteligentní a občas i výmluvnou prezentací jeho postoje charakterizovaného heslem America First (Amerika především). Prezident představil přístup založený na sledování úzkých národních zájmů místo globálních a na preferování jednostranných kroků před mnohostrannou spoluprací. Trump si ale možná neuvědomuje, že zatímco se Amerika ze světových kolbišť stahuje, zbytek světa do nich bez ohledu na Washington vstupuje. Ať už vědomě či nikoli, Trump urychluje příchod postamerického světa.

Vezměme si například jeden z jeho prvních kroků, odstoupení od Transpacifického partnerství (TPP), tedy od rozsáhlé dohody o volném obchodu, kterou zamýšlela už vláda George W. Bushe a kterou vyjednala vláda Baracka Obamy. Jednalo se o pokus otevřít dlouho nepřístupné trhy, jako například Japonsko, a zároveň vytvořit skupinu zemí, jež by se byla schopna postavit rostoucí síle Číny v obchodních otázkách. 

Zbývajících jedenáct signatářů TPP se rozhodlo dohodu zachovat i bez Washingtonu, a to jednoduše znamená, že Amerika přístup na tyto trhy nezíská. Japonský premiér Šinzó Abe se sice umí Donaldu Trumpovi sladce vemlouvat, zároveň ale dokázal rychle uzavřít obchodní dohodu s Evropskou unií a vytvořil tak jeden z největších ekonomických trhů na světě. Evropané dostali příležitost, jež by jinak připadla Američanům.

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte