Large cross on the outside wall of the Basilica Santo Domingo in Cusco, Peru
Autor: Alamy, Profimedia

Tak kdo byl Polák?“ ptá se přísně od barokně načančaného oltáře v postranní kapli limské katedrály postarší duchovní. Věřící v lavicích, kteří sem přišli nechat pokřtít své potomky, si pro sebe nesměle drmolí: „Jan Pavel II.“ „Neslyším vás. Papež František tam navštívil jeho domovské město Wadowice,“ napovídá klerik káravě. Odpovědi „Jan Pavel II.“ zřetelně zesílí, ale muž ve slavnostním rouše to ani nechce slyšet. To, co měla být radostná bohoslužba, se mění v návrat do školních lavic, kdy kantor od katedry peskuje nezvedené žáky. Nejen peskuje, on je ponižuje. „Co jste to za katolíky, když nevíte, že Polákem byl náš milovaný Jan Pavel II.,“ ukazuje pohrdlivě převahu studovaného kněze nad nevzdělaným plebsem.

Tehdy roční dcera Sofía mi sedí na klíně, se zájmem si prohlíží pozlacené sošky buclatých andělíčků a já mám chuť se zvednout a na protest odejít. Zastaví mě jen vědomí, že takový akt svobodné vůle by byl pro mou peruánskou ženu zároveň žádostí o rozvod. Jako přesvědčený ateista jsem rád, že se mi podařilo vyhnout svatbě v kostele, ale křtiny Sofinky pro manželku – byť dost líně praktikující katoličku – znamenají nejen náboženskou, ale i společenskou povinnost. A z té se nelze vyvlíknout.

Kazatel se dostává do ráže. „Chcete pokřtít své dítě?“ vykřikuje. Mumlání: „Ano, chceme“ ho neuspokojuje. „Tak chcete pokřtít své dítě?“ horlí od oltáře. Odpověď je zřetelnější, ale ne dostatečná. „Ptám se vás, chcete pokřtít své dítě?“ Až po pátém dotazu je s hulákáním, které…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte