V podkladech pro rozsáhlou studii o situaci žen v Chorvatsku jsem si podtrhla několik vět: „Na povídání mám jen kuřata. U nás na vesnici není kam jít, nemám žádnou společnost. A na domov důchodců peníze nemám. Je to horor.“ Tristní situace se týká hlavně žen, které zůstaly samy. (Podobné nesnáze studie zachycují také u starších mužů, zejména v případě, že jim zemře družka a zmizí tak nejen společnice, ale často i neplacená pečovatelka.)

Všemi materiály se táhne určité jednotící téma: ženy mají ve stáří méně peněz. A to nejen v Chorvatsku, které si podobně jako Česko prodělalo spoustu společenských změn a současná generace nebyla na důchod vycvičena si šetřit. Dokonce i v Americe, zemi k šetření si na důchod oproti sociálně zabezpečenější Evropě mnohem vycepovanější, mají na konci kariéry ženy našetřeno na penzi o polovinu méně než muži. Nejen že jsou ženy všude hůře placené, a nemají tedy možnost dávat tolik peněz stranou jako muži, ale velmi často také výdělečnou činnost během života minimálně jednou pozastaví či omezí, aby zdarma pečovaly o děti nebo nemocné příbuzné. A to dokonce i v pokročilejším věku a i pokud nemají dost naspořeno. Ženy ve věku 55–67 let, jež se ve Spojených státech musí starat o své staré rodiče, tak činí zdarma na úkor placených hodin a pracovní čas, za který by jim někdo platil, redukují o 41 procent.

Když ale přijde řada na ně – potřebují péči, s někým si popovídat a peníze na přežití –, jsou na tom nakonec velmi špatně, což znovu potvrzuje…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte