Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Není co házet do koše

Médii proběhla zpráva, že zákon o sociálním bydlení v Česku zřejmě nevznikne. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) po jednání s ministry a zástupci starostů. Vláda se místo toho soustředí na výstavbu bytů a dotace pro obce.

Sociální bydlení potřebujeme. Desítky tisíc lidí žijí na ubytovnách, úplných bezdomovců máme kolem šedesáti tisíc, další lidé jsou ztrátou bydlení ohroženi. Byla by tedy škoda tak potřebný zákon, který mohl definovat nárok na sociální bydlení a vymezit jeho klienty, hodit do koše.

Spojení „bylo by“ je podstatné. Žádný zákon o sociálním bydlení totiž v tuto chvíli nevzniká, takže ani není co házet do koše. Naposledy se o něj pokusila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) a politici její pokus odmítli. Pak se sociální bydlení přesunulo ministerstvu pro místní rozvoj, vedenému nyní Klárou Dostálovou (ANO). A to, co z něj padalo, nemělo s moderním sociálním bydlením nic společného – potřební se měli dělit do dvou kategorií, na perspektivní a beznadějné. První by mohli bydlet v běžných bytech, pro druhé by byly dobré leda unimobuňky za městem, podle pozdějších umírněnějších představ segregované bytovky.

Pozoruhodné bylo i jednání, po kterém Babiš vystoupil. Frustraci z něj popsal na Facebooku náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Moravská metropole se jako první v Česku do problému opravdu obula, díky projektu Housing First vytáhla z ubytoven padesát rodin (čtyřicet osm z nich si za pomoci intenzivní sociální práce…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte