Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Ostny a oprátky

Hranice mezi tím, co se ve střední Evropě krutého 20. století stalo, a tím, co by se stát mohlo, ba možná se i stalo, jen o tom nevíme, je zajímavě rozmytá. A Jiří Padevět není prvním, koho tato nezaplněná místa přitahují. Možná i proto, že jeho knihy dosud byly (s výjimkou Poznámek k dějinám) striktně faktografické. V mikropříbězích Ostnů a oprátek tak nahlíží do zákulisí dějin. Vypráví příběhy o známých lidech či událostech, ale zaměřuje se na neznámé: Co dělala Jiřina Švorcová doma, než se vydala do Národního divadla přečíst text anticharty? A je užitečné o tom spekulovat, když se to nikdy nedozvíme?

Mohla by to být jen libůstka podobná luštění křížovky, z níž už známe tajenku, ale Padevětovi se většinou daří ukázat i každodenní nedějinné dění jako výmluvné a nosné. Právě proto, že toto nasvícení někdy zlidšťuje, aby ho pak třeba zas odlidštil – a jindy ukazuje, jak nahodile a zároveň výsostně symbolicky se kolo dějin otáčí. Padevět nepíše alternativní historii, nevytváří za vlasy přitažené spekulace či konspirace. Jen potřebuje čtenáře, který bude ochotný hrát hru s pravidly, jež stanoví on sám. Většina těchto malých povídek totiž stojí a padá s pointou, která odhalí aktéry či událost. Když čteme, jak kdesi v Rakousku parta výrostků namaluje ve škole menšímu spolužákovi ponižující knír, zní to tak všedně, že na tom ani není nic hodného zaznamenání. Když ale závěrečná pasáž prozradí, že výrostky vedl zhýralý syn továrníka Wittgensteina, zatímco…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte