Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Lék přesně pro vás

Soud se bude zabývat doktory, kteří předepisovali za úplatek od dealerů

Detektivka z lékařského prostředí je u soudu. Státní zastupitelství pro Prahu 2 mu obžalobu devíti lékařů a šestnácti zástupců farmaceutických firem předalo koncem srpna. Lékaři podle ní přijímali peníze za to, že pacientům budou na jejich potíže přednostně předepisovat dopředu dohodnuté konkrétní léky. Měli si tak v letech 2008–2013 přijít na částky od 370 tisíc do 2,5 milionu korun. Hrozí jim za to tři až deset let vězení. Tohle je přitom jen začátek detektivky: kvůli podezření z přijímání úplatků od farmaceutických firem vyšetřuje policie dalších zhruba 200 českých lékařů.

Kurýr s penězi

Vyšetřovatelé na úplatky pro lékaře narazili vlastně náhodou. Rozplétali síť lidí nabízejících firmám speciální službu – „ulití“ peněz mimo účetnictví. Konkrétně se to dělo tak, že kombinátoři vystavili firmě fakturu za fiktivní služby, zaslané peníze vybrali z banky, strhli si provizi a zbytek majiteli firmy vrátili v hotovosti. Tuhle fintu využívaly i firmy Interchemia a Genericon, prodávající léky. A tam vyšetřovatelé zjistili, že jedním z důvodů machinací bylo vytáhnout z účetnictví černé peníze na úplatky pro lékaře.

Jména obžalovaných lékařů nechce dozorující státní zástupkyně Prahy 2 Tereza Malátková říci, prozrazuje jenom, že mají soukromé ambulance napříč republikou a převažují mezi nimi urologové (mezi devíti lékaři je jich sedm, kromě nich je obžalován ještě jeden diabetolog a jeden praktik). Spektrum přípravků, kterého se úplatky týkaly, bylo poměrně široké –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte