Neviditelné písmo. Druhý svazek autobiografie 1932–1940.
 
Kultura

Neviditelné písmo. Druhý svazek autobiografie 1932–1940.

Arthur Koestler líčí svůj rozchod s komunistickou ideologií

Timothy Snyder položil v knize Intelektuál ve dvacátém století Tonymu Judtovi otázku, zda je větší inspirací George Orwell, nebo Arthur Koestler. Na odpovědi se shodli: z Orwella se nikdo nepoučí. Všechno věděl a nedělal chyby. Maďarsko-britský spisovatel a filozof Koestler (1905–1983) naopak dělal jednu chybu za druhou. A všechny pro nás naštěstí popsal.

Té největší, vstupu do komunistické strany, se věnuje v druhém díle své autobiografie, který vychází poprvé česky pod názvem Neviditelné písmo. „Tento svazek je popisem cesty od zdánlivé jasnosti k nejistému tápání,“ charakterizuje knihu, v níž nabízí vtahující pohled do své mysli i zachycení často dramatických událostí a peripetií, jež byly součástí této pouti.

Na konci tunelu

Koestler toho napsal hodně, ale na rozdíl od Orwella je u nás z jeho díla k dispozici zlomek – nicméně patří k němu i slavná Tma o polednách, jedna z prvních knih o stalinských čistkách. Úvodní díl autobiografie vyšel před dvěma lety pod názvem Šípdo nebe a pokrývá jeho život od narození do roku 1931. Podle autora to byl osud typický pro vykořeněného intelektuála ze střední Evropy. Narodil se v Budapešti, v Rakousku-Uhersku. Zažil existenci Maďarské komuny, po ní nastoupil k moci polofašistický režim admirála Horthyho – který „nabídl svými organizovanými pogromy a bombami vrhanými do synagog ohavnou ochutnávku věcí příštích“.

Rodina utekla do Vídně, kde se Koestler během studií připojil k…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte