Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Naše každodenní podivno

New weird (nové podivno) je populární a zároveň nejasnou nálepkou: dá se definovat jako směs sci-fi, fantasy a hororu s možnými přesahy do jiných žánrů. Spojuje autory snažící se oživit příliš romantickou a vyprázdněnou formu tradiční fantasy. V jeho rámci se v posledních letech začalo po světě výrazně prosazovat tzv. finské podivno (suomikumma), jehož ambasadorkou je Johanna Sinisalo, českým čtenářům známá díky románu Ne před slunce západem. Ve finské verzi podivna se projevuje vliv severské mytologie, ústní lidové slovesnosti a především místní přírody. V angličtině se většinou používá širší termín severské podivno – a to i díky švédské autorce Karin Tidbeck, jež sbírkou Jagannath prorazila v anglofonním prostředí.

Kniha, která nyní vyšla česky pod názvem Sobí hora, obsahuje 13 povídek, z nichž většinu autorka sama přeložila ze švédského originálu a další napsala přímo v angličtině (fenoménu psaní v jiném jazyce se také autorka věnuje v doslovu). Jejím americkým mentorem a nakladatelem je Jeff VanderMeer, sám významný autor a teoretik žánru, který sestavil několik antologií. I Sobí hora působí na první pohled jako antologie, jež má ukázat možnosti podivna v celé šíři. Od v podstatě realistických vztahových dramat ze současnosti, do nichž podivno či nadpřirozeno proniká jen jako paprsek světla dírkou v zácloně, přes steampunkovou romanci a kafkovský horor…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte