Jak se v 21. století buduje socialismus, už víme: tisknou se peníze. Hromady peněz. Venezuelský prezident Nicolás Maduro minulý týden přiznal, že právě neomezené chrlení bankovek je hlavní příčinou zdrcující hyperinflace – byť je tohle slovo v zemi zakázáno používat. Důsledek totálního propadu měny, kdy k nákupu chleba potřebujete balík, který máte problém nacpat do batohu, je drtivý. Venezuela zplodila migrační krizi, jež podle všeho v dohledné době přesáhne svými rozměry masový útěk obyvatelstva z válkou zmítané Sýrie. Do sousední Kolumbie či Brazílie se již podle různých odhadů uchýlilo mezi dvěma a čtyřmi miliony zbídačených Venezuelanů. Příchod dalších dvou milionů se očekává.

K nákupu chleba nestačí ani plný batoh peněz.

Tweetni to

V Latinské Americe se na migraci hledí s mnohem menší existenční úzkostí než v Evropě. Všichni si víceméně rozumějí, hranice jsou v divokém terénu často spíš čárou na mapě než něčím reálným, státní administrativa je chaotická. Všechno má ale své meze. Hlavní nápor směřuje do Kolumbie, která se vynořila z padesát let trvající partyzánské války a je vůči prchajícím sousedům vstřícná – má jim co vracet, ještě před pár lety se proud valil opačným směrem. V Kolumbii tak funguje podobný sentiment, jaký mohl donedávna zachytit třeba návštěvník evropského Španělska, které si ještě také dobře…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte