33-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Máte depresi, chybí vám energie, nemůžete se zbavit stresu a zaplavují vás negativní vzpomínky? Těžká chvíle. Obzvlášť proto, že odrazit se ode dna vždycky nějakou dobu trvá. Dnes pro vás ale máme jeden tip, jak si zvednout náladu rychle a jednoduše. Alespoň o chlup.

Připraveni? Takže – narovnejte záda, vztyčte hlavu, trochu roztáhněte ramena a nechte je uvolněně klesnout. Zkrátka – sedněte si rovně. Je to celkem banální, ale řada vědeckých studií potvrzuje, že v téhle pozici bude váš život záhy růžovější.

Člověk vzpřímený

Ano, zní to až nepravděpodobně, ale ta otravná paní (u starších ročníků soudružka) učitelka, která vás v první třídě přísným hlasem nabádala, ať sedíte jako pravítko, měla nejspíš pravdu. Rovné sezení pomáhá nejen páteři, což je obecně známo, ale záhadným způsobem prospívá i psychice.

Studií na tohle téma existuje celá řada a mívají velmi podobný design, jak se ve vědě říká. Výzkumníci najmou skupinu lidí a rozdělí ji na dvě půlky. V první z nich nechají lidi sedět zapadlé do židlí s ohnutými zády, zaoblenými rameny a předsunutou hlavou (jako paragraf, jak říkala paní učitelka), případně je nechají sedět normálně, což ovšem stejně znamená, že se většina do podobné pozice brzy sesune. Druhou polovinu vědci pečlivě instruují, aby seděli rovně a přitom uvolněně, případně ať vzpřímenou posturu podpoří nalepením pásek, které tělo drží. Oběma skupinám pak výzkumníci zadají stejný úkol.

Postupně tak vědci zjistili, že vzpřímené sezení…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte