U přípravy některých textů dá nejvíc práce rozpoznat a odhazovat balast, který se cestou za článkem nabalil od očitých svědků. Třídit a vytahovat z hromady slov jen ta, která smí být s čistým svědomím poslána dál. Vybrat z propojujících se svědectví jen ta, která zůstanou propojena i po otázkách: Jak to víte? Viděli jste to? Z čeho jste to poznali?

Takových pár dní minulý týden uběhlo. Zůstali jsme zkoprnělí ze svědectví, že jsme ještě xenofobnější, než se zdálo z průzkumů. Odmítat pomoc rodičům, kteří zoufale hledají své malé děti na břehu jezera Lhota, jen proto, že jsou Vietnamci, toho se od lidí se zcela neztvrdlým srdcem těžko nadít. Pětiletý a sedmiletý chlapec se první srpnový čtvrtek utopili a do borového háje půl hodiny od Prahy na břeh krásného jezera, zatopeného lomu po těžbě písku pro stavbu dálnice z Prahy na sever, se vypravil Blesk, vypadalo to na dobrou reportérskou práci, a také TV Prima (nikoho z ostatních médií – včetně tohoto listu – nenapadlo se zajet podívat, co se vlastně ve Lhotě stalo). A přinesly zpátky do našich obýváků od jezera a pískových pláží obraz tvrdých lidí v kanceláři areálu, kteří nejen že to nezvládli, ale zvládnout to ani nechtěli. „Kdyby to nebyli Vietnamci, chovali by se jinak,“ znělo z reportáží. Odmítli volat záchranku a policii, když se ukázalo, že děti zmizely, první hlášení rozhlasem se ozvalo s velkou prodlevou, personál se prý rodičům zprvu jen posmíval.

Svědectví se doplňovala a zapadala do sebe. Dvě ženy na obrazovce…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte