A woman cycles next to changing rooms as she leaves the beach in Tel Aviv
Autor: REUTERS

Jak to, že nejsi ve školce, ty rošťáku?“ ptala se paní prodavačka ve stánku s čerstvým džusem hebrejsky mého staršího syna, když se asi v deset ráno potloukáme s kočárkem městem. V té době mu bylo dva a půl roku a tomu mladšímu osm měsíců. Jindy zas někdo odtušil, že děti musí být po nemoci, a tak je mám momentálně u sebe. Za den potkávám po Tel Avivu, kde teď trávíme léto, desítky Izraelek, kterým spí v kočárku potomek. Když ho ale vyndají, můžete se vsadit, že je miminku míň než půl roku. Starší děti pak plošně mizí do jeslí a vyrojí se až kolem půl páté odpoledne, kdy je jeden z rodičů vyzvedává.

Rozhodně nejsem z těch, kdo by tvrdil, že všechny rodiny a zejména matky musí mít malé děti doma. Naopak zastávám názor, že každá rodina si to má právo zorganizovat tak, jak jí nejlépe vyhovuje. Sama pracuji na půl úvazku za pomoci chův a smekám před jakýmkoli uspořádáním, ve kterém jsou všichni spokojení. Izraelci jsou však pověstní tím, že svoje názory nabízejí na potkání i cizím lidem. Proto vím, že si nad tím naším hromadně ťukají na čelo. Nemít syny v kolektivní péči je tady považováno za tak podivínské, jako bych jim odmítala povinná očkování nebo je vzdělávala doma až do puberty. Není dne, aby někdo neutrousil, že kdyby byli synové v jeslích/školce, budou mnohem lépe vychovaní, spoustu se toho naučí, budou dobře socializovaní a patřičně je to utuží. A že tam mívají malé děti průjmy a všemožné nemoci? Že tam děti brečí? – Budou pěkně odolní. Přežili jsme to kdysi my,…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte