Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Zachraňte armádu

Co v praxi znamená fakt, že Česko opět slíbilo Alianci zvýšit výdaje na obranu

vojenske cviceni Strong Campaigner
Generál Aleš Opata navrhuje postavit nový výsadkářský prapor. • Autor: Milan Jaroš

Když se český premiér vrátil z červencového summitu NATO, chlubil se veřejnosti, že v Bruselu bravurně vyškolil amerického prezidenta. Donald Trump na elitním srazu vyzýval členy Aliance k bleskovému dorovnání výdajů na společnou obranu na dávno dohodnutou hladinu dvě procenta HDP (konkrétně už od příštího roku) – a Andrej Babiš mu prý vysvětlil, že výpočty HDP bez zohlednění růstu jednotlivých ekonomik nejsou správné a že je potřeba mluvit o výdajích a jejich růstu v absolutních číslech. „Myslím, že to kolegové z Evropské unie ocenili,“ říká dnes Babiš. Má pravdu v tom, že růst podle HDP ve skutečnosti příliš nevypovídá o ochotě a schopnosti podílet se na společném díle. Český premiér ale zároveň jednoduše využil pohled, který se mu v daný okamžik hodil. Měřítka rozpočtů NATO i jednotlivých států a jejich dopad na bojeschopnost armád jsou daleko komplikovanější. Nicméně deklarovanou ochotou zvyšovat tuzemské vojenské výdaje Andrej Babiš kolegy z NATO uklidnil. Minimálně z pohledu, který říká, že česká armáda je na tom i nadále špatně a neuměla by ani ubránit Česko, ani účinně pomoci spojencům.

Hra s čísly

Co říká Andrej Babiš, není těžké podložit čísly. V roce 2010 vynaložilo ministerstvo obrany 47 miliard korun, což bylo v přepočtu 1,29 procenta HDP. Letos by erár měl „utratit“ 58 miliard, tedy o 11 miliard korun více, ale v přepočtu na HDP jde o pokles na 1,11 procenta (viz graf). Ekonomika po krizi v roce 2008 roste a poměr se mění. S čísly se dají…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2529
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte