Prohřešky z dob studia přiměly tento měsíc rezignovat už druhého ministra vlády Andreje Babiše. Po šéfce spravedlnosti Taťáně Malé (ANO) skončil minulý týden ve funkci kvůli plagiátorství v bakalářské práci po dvaceti dnech i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Jenom pomůcka

Odcházející politik obhájil své dílo v roce 2007 v Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kolegyně Malá v roce 2005 na Mendelově univerzitě (a v roce 2011 na Panevropské vysoké škole v Bratislavě). V obou případech neprošly práce v době svého vzniku kontrolou softwarem, který vyhodnocuje podobnost prací s jinými zdroji a jejž začala využívat v roce 2008 Masarykova univerzita (ta jej v roce 2006 i vyvinula) a postupně se k ní přidala většina českých vysokých škol. V době obhajoby kvalifikačních prací obou ministrů se software ještě nepoužíval. „To, že neexistoval software, ale není žádná omluva, i když kontrolovat plagiátorství bylo v té době těžší. Vedoucí práce je zodpovědný za to, že udělá vše pro zjištění, zda se nejedná o plagiát,“ říká rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. A především – ani poté, co se softwary porovnávající dokumenty s dalšími datovými úložišti a zdroji na internetu začaly masově používat, neznamená to, že je plagiátorství na vysokých školách zcela vymýceno.

Podle rektorů už však jde o ojedinělé excesy. „Prostor pro plagiátorství se nepochybně významně zúžil,“ dodává Bek. A vysoké školy uvádějí, že disciplinárních řízení se…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 578

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte