15_tema00_jaros
Autor: Milan Jaroš

Český čtenář má být podle rozšířené představy druhem na vyhynutí, ale není. Více než my čtou v Evropě už jen Skandinávci a Britové, v nejbližším okolí jsme bezkonkurenčně největší knihomolové. Vydavatelství chrlí čím dál více titulů a z knižních veletrhů se stala událost, kam se hrnou davy. Na rozdíl od řady evropských sousedů stále máme doma velké knihovny (v průměru téměř tři stovky svazků) a považujeme si jich natolik, že se je zdráháme vyhodit.

Knihy rádi dáváme jako dárek, a přestože počty výpůjček klesají, pořád chodíme do veřejných knihoven víc, než je zvykem v jiných zemích. Od knih nás neodvádí ani internet – lidé pravidelně pobývající na sítích jsou zároveň velcí čtenáři. Stále více čteme „globálně“, tedy celosvětové bestsellery, ale i „lokálně“, čili knihy o regionu, kde žijeme. I když čísla o prodejích a velikosti domácích knihoven nutně nevypovídají o čtení: Japonci hromadění knih bez jejich čtení už před sto lety pojmenovali tsundoku, čeští literární vědci tomu říkají regalomanie. Ale knihy, které z regálu skutečně vezmeme, pak rádi čteme hlavně v posteli. A zdá se, že jich není málo.

15_tema02_jaros
Autor: Milan Jaroš

Přesto nám tu dnes cosi chybí – všeobecná shoda, co by každý čtenář a čtenářka, kterých je mimochodem převaha, měli přečíst z české literatury, aby znali nejdůležitější díla a mohli se napojit na historii i současnost české kultury. Oficiální doporučení i cenzura jsou pryč, knižní trh naopak pořád roste a zorientovat se je čím dál těžší. Měl by…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte