Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jste pouhý hmyz

Liou Cch’-sin se stal světovou hvězdou sci-fi s trilogií o příletu mimozemšťanů

54_KULTURA_host
Zítra se probudíme a na oběžné dráze bude mimozemská loď. (Liou Cch’-sin)

54_KKULTURAA
Liou Cch’-sin: Problém tří těles

Ve srovnání tím, co musí řešit jeho hrdinové, byly mé každodenní problémy v Kongresu úsměvné,“ prohlásil pro deník The New York Times Barack Obama. A není jediný, kdo hltá jeho knihy. Chválí je tvůrce Hry o trůny George R. R. Martin, raketoví inženýři k němu chodí na konzultace a zámořská média o něm mluví jako o čínském A. C. Clarkovi. Čtyřiapadesátiletý spisovatel Liou Cch’-sin dal žánru sci-fi nový impulz a porazil ho na vlastní půdě. Světový věhlas mu zajistila apokalyptická sci-fi Problém tří těles, za niž jako první autor z Asie dostal v roce 2015 prestižní cenu Hugo, a úspěch pak zajistil překlad i dalším dílům trilogie Vzpomínka na Zemi.

Mimozemská invaze se v literatuře odehrává nejčastěji v Americe. Žádný autor však doteď neukázal, jak by mohl vypadat první kontakt v Číně a na pozadí krvavé velké kulturní revoluce. Liou Cch’-sin tak podává známé téma mimo zajeté koleje a schémata západní sci-fi a nahlíží problémy současného světa jinýma očima. Ve vrstevnatém vyprávění, které se opírá o fyzikální teorie, pokládá otázky o udržitelnosti technologického pokroku, shrnuje vývoj pozemské civilizace v celé její rozporuplnosti a zkoumá budoucnost a šance lidstva tváří v tvář invazi z jiné planety.

Liou Cch’-sin je temný, ale není bezvýchodný: jeho trilogii lze brát jako simulátor humanity i varování. „Možná že za tisíc let bude obloha stále prázdná a tichá,“…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte