Existuje několik důvodů, proč by podle ministryně obrany Karly Šlechtové česká armáda neměla koupit izraelské radary (byť je zakázka v podstatě před podpisem a pro českou armádu jsou tyto radary otázkou zásadní bezpečnosti). Při výběru dodavatele podle ní došlo k „extrémně závažnému pochybení“. Radary, které by mohly fungovat v jednom z nejutajenějších systémů NATO, prý nedovoluje NATO nakoupit jinde než v zemích Aliance, kam Izrael nepatří. Pro ministryni je problém, že český spoludodavatel izraelského výrobce radarů, firma Retia, prochází prověrkou Národního bezpečnostního úřadu a není prý jisté, zda si udrží „bezpečnostní způsobilost“.

Na druhou stranu podle mnoha expertů, vedení české armády i českého velvyslance u NATO Jiřího Šedivého existují dva důvody proč radary koupit. České nebe od tří kilometrů nahoru hlídají patnáct let prošlé ruské přístroje a od Nového roku česká armáda ve zmíněném prostoru „oslepne“. Důvody, jimiž se ohání Šlechtová, jsou podle nich „nepřesně interpretované“ a uzavření obchodu nebrání.

Karla Šlechtová říká, že „podpis zakázky je klíčový a udělá vše pro, ale její pochybnosti musí být rozptýleny“. To se v minulých dnech stalo především ohledně zmíněné směrnice NATO: podle Šedivého se dokument teprve připravuje, začne platit nejdříve za dva roky a jde o komplikovanější proces než pouhý zákaz. Pokud jde o radary, když nyní dostanou bezpečnostní certifikaci od českých úřadů – a sama Šlechtová v oficiálních dopisech píše, že je to vysoce…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte