Teď se budeme stydět. Všichni, hluboce. Za hřích to go, za papírové zlo, za svou slabost pro kávu i obecně. Ďábel se skrývá v kelímku na jedno použití.

Dát si každý den kapučíno do kelímku je neodpovědné a neblahé, zlé a nemravné. A kdo si dá dvě, ať si posype hlavu popelem – z popelníku před svou oblíbenou kavárnou. V Německu je víc kelímků než Němců. Konkrétně tři miliardy ročně, což je množství, které váží 110 tisíc tun, stejně jako Eiffelovka. Z českých kelímků s potiskem „káva s úsměvem“ nebo tak něco by určitě byla aspoň Petřínská rozhledna – přesné počty nejsou známy, ale jen jedna česká firma Ekobal jich ročně vyrobí 100 milionů. Věž se tyčí jako kárající prst a vyzývá – styďte se. Víc.

A ještě víc, protože kelímky hned tak nezmizí. Jsou sice z papíru a hříšník by chtěl věřit, že se stejně jako on obrátí v prach. Ale je to jen záludná šalba. V kelímku je totiž vrstva polyetylenu PE. PE jako peklo na zemi. Je tence nanesená po celé vnitřní straně kelímku. Kvůli tomu se dá kalíšek recyklovat pouze na speciální lince, kde se plast oddělí a která v Česku možná vůbec není – a jestli je, kelímky se tam určitě nikdy nedostanou.

Mea maxima culpa, má veliká vina, a aby to bylo ještě horší, už troubí polnice a plazí se sem tuleni a nad nimi se vznáší albatrosi a žalují, že jim ty naše kapučínka zabíjí mláďátka, která si hrála, myslela, že je to výtečná rybička, a pak se jim to zaseklo na čumáčku a… známe ty výjevy z plastové apokalypsy.

A to všechno kvůli našemu…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1260

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte