Colombian presidential candidate Ivan Duque greets supporters on the Simon Bolivar international…
Zavedeme pořádek a možná i válku. (Kandidát Iván Duque s příznivci) • Autor: REUTERS

Když Kolumbijci ve volbách nevědí, koho z kandidátů si vybrat, mohou na znamení nesouhlasu s nabídkou na volebních lístcích zaškrtnout rámeček s názvem „prázdný hlas“. Pokud by se například v nedávném prvním kole prezidentských voleb stalo, že prázdné hlasy zvítězí, je podle ústavy nutné opakovat celé volby, ovšem s úplně novými uchazeči o politickou funkci. O tom, co se stane, když prázdné hlasy zvítězí v kole druhém, se Kolumbijci dohadují, jelikož ústava prý mlčí. Mnozí z nich se nicméně tuhle zvláštní kličku teď v neděli chystají využít. Podle posledních průzkumů před druhým kolem letošních prezidentských voleb hodlá prázdný hlas odevzdat nejméně 14 procent voličů.

Mezi nimi bude například i bývalý starosta Medellínu Sergio Fajardo, jinak v prvním kole kandidát středu, který se do finále neprobojoval jenom těsně a získal téměř čtvrtinu hlasů. Ani jeden ze zbývající dvojice podle něj „nepředstavuje to, co Kolumbie skutečně potřebuje“. Zní to jako slova zhrzeného poraženého, pocit je ale v zemi docela rozšířený. V neděli se utkají dva natolik vyhranění kandidáti, že si spousta Kolumbijců neví rady. V zemi, kde teprve před dvěma lety smírná dohoda ukončila občanskou válku, jež si vyžádala více než 200 tisíc obětí, se voliči musí rozhodovat mezi ultrakonzervativním Ivánem Duquem, který mírovou dohodu s marxistickými partyzány FARC odmítá, a bývalým bojovníkem jiné marxistické guerilly s názvem M-19 Gustavem Petrem, jinak také bývalým starostou Bogoty a velkým ctitelem…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte