Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Vzít, pohřbít, zaslíbit Kristu

Na 16 tisíc přísloví z více než 240 jazyků a 150 zemí má v databázi nizozemská literární badatelka Mineke Schipper. Největší ohlas získala její publikace Nikdy si neber ženu s velkýma nohama. Ženy v příslovích z celého světa, která nedávno vyšla česky a kde z nich skládá čtivou sondu napříč časem i kontinenty. Ukazuje, co přísloví vypovídají o ženském těle, životních fázích, sexu nebo ženské práci. Rozebírá také nejčastější metafory: žena jako zranitelná nádoba, jako jídlo pro muže, jako krásná rostlina či zvíře.

Připouští, že muži tu vystupují jako tyrani stejně jako nejistá stvoření. Že ženy se jeví jako oběti, ale mohou na sebe brát podobu bytostí, jejichž moc pramení „z okouzlující krásy, úžasné plodnosti, energické pracovitosti a silné vůle“. Převažující tendence je však podle ní jasná. Většina přísloví nakonec potvrzuje stávající mocenskou hierarchii a údajně „přirozený řád věcí“ – neboli jejich smyslem je obhájit zájmy a pohledy mužů. Jako to španělské, že „ženu s velkými prsy si musíš vzít, pohřbít, nebo zaslíbit Kristu“ – tedy muž má problém s pudy, ale „řešení“ postihne ženu. Leitmotivem knihy je tak polemika se sexismem, jež místy přechází až v osobní rozhořčení s četnými vykřičníky (k nimž české vydání přidává nemálo překlepů). Možná autorka přísloví příliš homogenizuje a nebere v potaz historický vývoj, ale každopádně ukazuje, že je jen málo těch „odvážnějších“, kde je žena aktivním subjektem.

Řada přísloví je krutá či cynická, ale badatelka…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte