Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Kdy jste jim naposledy poděkovali?

Učitelé potřebují víc společenského uznání

Předminulý týden byl Týdnem učitelů a já jsem se na to téma chystal psát, jenže se objevilo něco důležitějšího. A to je přesná metafora pro nesnadnou situaci, v níž se učitelé v dnešní Americe nacházejí. Žijeme v mediálním prostředí, v němž naléhavé často vytěsňuje to, co je skutečně důležité. Tentokrát se ale svých původních plánů budu držet.

V rozsáhlém románu Na východ od ráje John Steinbeck píše: „Na venkově byla zásobárnou umění i věd škola a učitel chránil a nesl pochodeň vědění i krásy… Učitel nebyl jenom intelektuálním příkladem a společenským vůdcem, ale také nejlepší manželskou partií v kraji. Když se syn oženil s učitelkou, mohla rodina kráčet se vztyčenou hlavou.“

Steinbeckův obraz, zasazený do počátku 20. století, je v dnešní Americe téměř nemožné rozeznat. Učitelé jsou špatně placení a podle serveru Vox je u nich pětkrát pravděpodobnější než u jiných zaměstnanců na plný úvazek, že si přivydělávají v druhém zaměstnání. O stagnujících příjmech střední třídy jsme slyšeli všichni. Průměrný příjem amerického učitele, po odečtení inflace, ale ve skutečnosti za posledních patnáct let klesl, zatímco náklady na zdravotní péči se dramaticky zvýšily. The Economist uvádí, že učitelé vydělávají 60 procent toho, co jiné profese se srovnatelnou úrovní vzdělání.

V mnoha amerických státech nedosahuje průměrný roční učitelský plat 50 tisíc dolarů. Učitelé v Západní Virginii vstoupili před pár měsíci do stávky s požadavkem vyšších platů a vláda nakonec…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte