Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost V hlavě

Sex, drogy a umění

Neurovědci se přou o rozdíl mezi nízkým a vysokým potěšením

20-hlava

Jednou z věcí, která charakterizuje druh homo sapiens, je nikdy neutuchající snaha něco posuzovat. A k tomu patří chuť dělit činnosti, choutky nebo zážitky na vysoké – tedy ušlechtilé, povznášející a žádoucí – a nízké, jichž bychom si měli dopřávat jen s maximální střídmostí, případně vůbec.

Každá doba tahle výchovná doporučení opírá o něco jiného, jednou o náboženství, jindy etiketu nebo tradice. Až 21. století ovšem přineslo jedinečnou možnost tvrdit, že takové dělení je přísně vědecké. Stalo se to před pár měsíci a neurovědci se od té doby vzrušeně přou, jestli potěšení, které pociťujeme při sledování obrazů Leonarda da Vinci, je (anebo není) stejné, jako když spořádáme tabulku čokolády.

Systém A a systém I

Zajímavý spor spustila loni londýnská badatelka Julia F. Christensen, která se jinak ve svém výzkumu věnuje neurobiologii vnímání tanečních choreografií. (Dodejme, že zájem výzkumníků mozku o recepci uměleckých děl v posledních letech výrazně zesílil, takže se dokonce někdy mluví o novém podoboru – tzv. neuroestetice.)

Christensen v časopise britské královské společnosti publikovala článek s názvem Pleasure Junkies All Around! (Feťáci potěšení všude kolem!) a v něm sugestivně líčí, že dnešní svět se propadá do závislosti na snadno dostupných potěšeních. Ať je to pornografie, drogy, sladké jídlo, alkohol, sociální sítě, hazardní hry nebo sport, jedno mají společné: „Snaha maximalizovat potěšení z nás může udělat feťáky rozkoše bez rozumu, kteří…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1528
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte