Německé ministerstvo financí přišlo minulý týden s potěšující zprávou, jejíž formát by mohl být inspirací i pro správce české státní kasy. Zpřesněný odhad vládních expertů říká, že do rozpočtu v Německu přiteče během příštích tří let o 63 miliard eur víc, než se předpokládalo. Největší evropská ekonomika nebývale prosperuje, takže občané odvedou na daních víc. Avízo z ministerstva je výkopem do debaty, co s extra penězi podniknout. Část se nejspíš občanům Spolkové republiky skrze snížení daní zase vrátí.

V Česku fungují ekonomické zákonitosti podobně, ekonomika, jak známo, šlape rovněž vzorně. Ovšem debata německého typu tady není zvykem. Ministryně financí Alena Schillerová sice minulý týden na jednání s odbory přišla s podobnými závěry jako němečtí kolegové, tedy že „hospodářská situace je nyní velmi příznivá“ a že „solidní růst je očekáván i v nejbližších letech“, ale žádné kalkulace o tom, jak velký jackpot se čeká, na stole nejsou.

Je to škoda – Česko je ve vrcholné kondici a bylo by dobré vidět, jak moc se díky tomu usnadnilo hospodaření minulé vlády (podle všeho výrazně) a nakolik ekonomika napne plachty těm, kteří řízení země přebírají.

V jejich případě je ale na diskuse o tom, co s extra penězi podniknout, už nejspíš pozdě. Vládní program, dojednaný mezi ANO a ČSSD ke konci minulého týdne, totiž vypadá tak, že všechny případné zdroje navíc už jsou předem utraceny. V plánu je zvýšení platů, důchodů, dávek i investic (více v článku na str. 26), což…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte