Dnes se vypravíme do zoo. Jak se tam jede? Nasedne se do autobusu směr Troja (nebo třeba Dvůr Králové, to je jedno) a před zoo se vystoupí. Vlastně se vystupovat ani nemusí, když si v autobuse najdeme nepříliš umytého pasažéra. Pak už stačí mu libovolným otvorem proniknout do těla. A jsme tady. Lidské dutiny jsou ta nejlepší zoologická. I botanická. Viry, bakterie i houby si tu rejdí, s bičíky i bez. Čím méně hygieny, tím více života. A nejlepší je to ve střevní zoo, místo dalekohledu použijte laskavě mikroskop.

Sestupujeme ústní dutinou, podnebí je tu vlhké a úrodné jako v deštném pralese, řetězce streptokoků se vinou jako liány, místo papoušků tady poletují candidie – jen promluvit. V žaludku natrefíme na bičíkatého heliobaktera zvaného žaludeční sumec. A ve střevech už nás vítají veselé escherichie – zrovna hrají baseball s laktobacily a clostridia mají jako pálku.

Život ve střevním výběhu je tak bohatý, že je tu víc cizích mikroorganismů než vlastních buněk hostitele, a celá ta havěť váží nějaká dvě kila. Když se daří jí, bude se dařit i člověku: podle různých vědeckých a pseudovědeckých zjištění je kondice střev zodpovědná za trávení, obezitu, kožní problémy, alergie, ale také třeba rozhodování a náladu.

Proto je nutné zoo dobře krmit. Střevní organismy rády kefíry a kysané zelí – snažně však prosí nepodávat zároveň. Dále nálev z kombuchy a salát kimchi. A klidně si dají i něco z lékárny. Vždy ale platí: musí to mít pěkný název, musí tam být napsáno…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte