Kultura

Macbeth

Edice Shakespeare 400, v níž mají světoví spisovatelé převyprávět autorovy slavné hry, má u nás trochu smutný osud. Z šesti zatím vydaných knih vyšly v nakladatelství Práh čtyři a zřejmě kvůli malé propagaci se často vynikající díla brzy ocitla v Levných knihách. Podle všudypřítomné reklamy je zjevné, že na úspěch Macbetha v podání u nás nesmírně populárního Joa Nesbøho vsadilo nakladatelství osud celé edice.

Nesbømu poskytla Shakespearova nejkrvavější hra dost prostoru, aby využil svých silných stránek. Dočkáme se strhujících honiček, vypjatých emocí i krvavých lázní. Dala mu ale i rámec, z něhož se nedokázal vymanit. Macbeth, mladý velitel jednotky SWAT v bezejmenném městě zjevně inspirovaném Glasgowem sedmdesátých let, je sympatický chlapík, který sice má temnou minulost v podobě drogové závislosti, teď ovšem vede spořádaný život. I díky starší partnerce a osudové lásce, majitelce prosperujícího kasina nazývané prostě Lady. Macbeth je sympatický rošťák, ale má nepřekročitelné zásady. Víc než kariéra ho zajímá dobře odvedená práce a spokojenost „jeho chlapů“. Postup je naopak prioritou pro Macbethova kamaráda z dětství Duffa, šéfa protidrogového. Ten chce vymáčknout maximum ze situace, kdy po smrti zkorumpovaného šéfa policie nastoupil na jeho místo ambiciózní Duncan a provádí změny ve sboru.

Karty jsou rozdány a čtenář se těší, že Nesbø předloží trochu jiného Macbetha. Ale chyba lávky. Lady poručí a z Macbetha se v rozporu s jeho charakterem stává vraždící…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte