Jestli dojde k nejhoršímu a Praha skutečně nechá zbourat svůj Libeňský most, měl by se mu jednou postavit pomník. Nejen na památku jeho samého, protože by zmizel jediný kubistický most na světě s nezaměnitelným kouzlem tehdy teprve deset let staré první republiky. Ale i na paměť toho, co jsme se díky němu dozvěděli. Ostrá hádka o nenápadnou stavbu, o níž se předtím téměř sto let nikdo nestaral, totiž odhalila, jak špatně politici řídí hlavní město a co z jeho bohatství jsou schopní kvůli svým zájmům obětovat.

Buldozerová taktika

Kdo viděl minulý čtvrtek přenos ze zastupitelstva hlavního města, nestačil se divit. Syčení na kolegy, bučení, překřikování se, výsměšný potlesk i sprosté nadávky. To vše zaznamenaly kamery během schvalování programu schůze, na které se mělo na návrh radních odhlasovat zbourání mostu. Nakonec k hlasování nedošlo, část magistrátní koalice se během úvodní hádky připomínající strkanici o školní přestávce vzepřela. V čele se starostou Prahy 7, jejíchž třiačtyřicet tisíc obyvatel by destrukce a minimálně dvouleté přerušení spojení s druhým břehem Vltavy nejvíc poznamenaly (kdyby se most jen opravoval, mohlo by spojení fungovat aspoň v omezeném provozu).

Podle výpočtů architektů by navíc oprava mostu nevyšla dráž než zbourání a stavba nového. Opravu stávající unikátní památky minulý týden Praze ostatně doporučil i její Institut plánování a rozvoje, tedy klíčová instituce snažící se město vnímat jako živoucí, rozvíjející se organismus. Jediným…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte