Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Úspěch Vladimíra Patery

Exekutor vrátil slepci desítky tisíc vymožených za údajné cestování načerno

Exekutora poslal na slepého muže pražský dopravní podnik za údajných patnáct jízd načerno. Vymáhal přes dvě stě tisíc korun – přesto, že Vladimír Patera má jako držitel průkazky ZTP/P cestování hromadnou dopravou zadarmo a načerno jet tudíž prostě nemohl. Věc se dostala až k Ústavnímu soudu, který ji odmítl jako zjevnou nespravedlnost. Náprava se táhla, ale nakonec se Patera dočkal: peníze, které neprávem vymohl, exekutor vrátil.

Nástroj absurdity

Případ muže, který v dětství oslepl po prodělané mozkové obrně,  odhalil řadu nespravedlivých míst českého vymáhání dluhů. O tom, že má mít vůči dopravnímu podniku nějaký dluh, se Patera dozvěděl až ve chvíli, kdy mu v datové schránce začal přistávat jeden exekuční příkaz za druhým (Bojovat až do konce, Respekt 40/2016). Jak se stalo, že se ocitl na seznamu revizorů, si Patera neuměl vysvětlit. Napadlo ho jen, že zhruba v době prvního záznamu ztratil při stěhování rodný list a někdo ho zneužil. A myslel, že se věc rychle vyřeší, ukáže průkaz, který ho opravňuje cestovat zadarmo, a každému bude jasné, že se někde stala chyba.

Chce odškodnění za duševní útrapy.

Tweetni to

Jezdit načerno měl Patera v letech 1998– 2003, dluhy z té doby vymáhala mediálně známá dvojice advokát Tomáš Sokol a exekutor Juraj Podkonický. Paterův advokát Miroslav Jirák navrhoval exekuce pro jejich zjevnou nesmyslnost zastavit, ale nepochodil. Neuspěl ani u soudů, Obvodní soud pro Prahu 5 stejně jako pražský…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte