Exekutora poslal na slepého muže pražský dopravní podnik za údajných patnáct jízd načerno. Vymáhal přes dvě stě tisíc korun – přesto, že Vladimír Patera má jako držitel průkazky ZTP/P cestování hromadnou dopravou zadarmo a načerno jet tudíž prostě nemohl. Věc se dostala až k Ústavnímu soudu, který ji odmítl jako zjevnou nespravedlnost. Náprava se táhla, ale nakonec se Patera dočkal: peníze, které neprávem vymohl, exekutor vrátil.

Nástroj absurdity

Případ muže, který v dětství oslepl po prodělané mozkové obrně,  odhalil řadu nespravedlivých míst českého vymáhání dluhů. O tom, že má mít vůči dopravnímu podniku nějaký dluh, se Patera dozvěděl až ve chvíli, kdy mu v datové schránce začal přistávat jeden exekuční příkaz za druhým (Bojovat až do konce, Respekt 40/2016). Jak se stalo, že se ocitl na seznamu revizorů, si Patera neuměl vysvětlit. Napadlo ho jen, že zhruba v době prvního záznamu ztratil při stěhování rodný list a někdo ho zneužil. A myslel, že se věc rychle vyřeší, ukáže průkaz, který ho opravňuje cestovat zadarmo, a každému bude jasné, že se někde stala chyba.

Chce odškodnění za duševní útrapy.

Tweetni to

Jezdit načerno měl Patera v letech 1998– 2003, dluhy z té doby vymáhala mediálně známá dvojice advokát Tomáš Sokol a exekutor Juraj Podkonický. Paterův advokát Miroslav Jirák navrhoval exekuce pro jejich zjevnou nesmyslnost zastavit, ale nepochodil. Neuspěl ani u soudů, Obvodní soud pro Prahu 5 stejně jako pražský…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte