07_dopis_foto Christopher Porché West
Autor: Porche West

Je úterý před Popeleční středou – všude jinde běžný pracovní den, ale v New Orleansu je to největší svátek v roce. Vrcholí karneval – Mardi Gras. Vstáváme brzo a plánujeme cestu do ne příliš atraktivní čtvrti Lower Ninth Ward. Tudy půjde průvod Mardi Gras indiánů. Nejsou to skuteční indiáni, ale Afroameričané, z nichž jen někteří jsou potomky původních amerických obyvatel. Touto tradicí vzdávají hold všem indiánským kmenům, které v minulosti pomáhaly uprchlým černošským otrokům. Za chvíli se tady budou předvádět ve svých barevných oblecích a odtud poputují dál do města, kde svedou bitvu o ten nejlepší kostým.

Přijíždíme kolem deváté ráno a cesta v protisměru už je zablokovaná. Právě procházejí dva indiánské kmeny. Jeden bílý, další růžový. To jsou pro mě zatím poznávací znamení – barvy. Růžoví čítají asi hlouček 20 lidí a jejich náčelník se právě rozčiluje, že zpěv a pokřiky nejsou dostatečně hlasité. „Takhle to teda nevyhrajeme! Musíme jim ukázat, že jsme silní, že na to máme!“ Jako by ve své skupince skutečně něco probudil a tentokrát už jsou zvuky tamburín a bubínků razantní a ulicí se ozývá hlasitý zpěv.

Na rohu před barem čekáme na náčelníka kmene Mladých Seminolů. Dostávám zprávu, že Big Chief Demond bude mít malé zpoždění. Zřejmě nestihl došít kostým, říkám si. Když jsem jej přesně před týdnem navštívila v jeho domku asi 15 minut odtud, zbývalo mu ještě vyšít několik jeho částí. „Tak tady to všechno je,“ prováděl mě malým příbytkem, který víc připomínal…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte