12-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Zdá se vám, že už jste tenhle článek někdy četli? Dobrá. Nemůžeme vyloučit, že jsme ho omylem vydali podruhé. Pravděpodobnější se ovšem jeví varianta, že zažíváte fenomén nazývaný francouzským termínem „déjà vu“.  Silný pocit, že podobnou situaci již jednou prožili, postihne podle výzkumů někdy v životě dvě třetiny pozemšťanů. Nejčastěji ho zažívají ve věku 15–25 let, když je zrovna víkend nebo večer a oni se věnují oddechové činnosti ve společnosti přátel. Co se ovšem v mozku v takovou chvíli děje, zůstává zatím záhadou. Než věda pokročí, připravili jsme přehled nejoblíbenějších teorií.

Drobné chyby…

Zážitky déjà vu začali odborníci zkoumat v první polovině minulého století a skoro se zdá, že svou mysteriózností jitří fantazii k málem akrobatickým výkonům. Psycholog ze Southern Methodist University v Texasu Alan S. Brown napočítal třicet možných vysvětlení, proč se zážitky déjà vu v lidském životě objevují. (A to ještě vynechal ta parapsychologická, považující je za vzpomínky na minulé životy.)

Většina odborných interpretací má tendenci pohlížet na déjà vu jako na drobnou chybu v systému. Nezvyklý prožitek podle nich vzniká v důsledku rozladění funkcí mozku. Bostonský lékař Robert Efron tak například už v šedesátých letech přisoudil zkušenost lehkému časovému zpoždění mezi smyslovým vjemem a jeho zařazením mezi datované vzpomínky. Výhled z cukrárny na břehu řeky nám připadá povědomý prostě proto, že už v ní nějakou dobu sedíme, ale zkušenost nebyla vlivem…

tit
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

tit
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte