11-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdo považoval Trumpovo heslo „America First“ jen za proklamaci, kterou v dnešním otevřeném světě lze sotva něčím vážným naplnit, má od minulého týdne o čem přemýšlet. Americký prezident ve čtvrtek splnil dřívější výhrůžky a před televizními kamerami – obklopen tradičním fanklubem včetně tří ocelářů v šedých pracovních kombinézách – podepsal dekret o zavedení cel na dovoz oceli a hliníku.

Podpisu předcházelo několik zahřívacích kol, mimo jiné Trumpův tweet o tom, že „kdo nemá ocel, nemá zemi“, a také série varovných náznaků, že situace je vážná a nikdo z obchodních partnerů nemůže být ušetřen. To už neplatí. Cla se nebudou týkat Kanady ani Mexika, výjimku si mohou zkusit vyjednat i další dovozci, je tedy zjevné, že Trump mimo jiné vyhrožuje a taktizuje, aby dostal okolní svět pod tlak.

Cla jsou ale podepsaná a od příštího pátku platí. Spojené státy jsou největším dovozcem oceli na světě, Evropská unie je na seznamu dodavatelů oceli do USA na prvním místě. Pětadvacetiprocentní přirážka může se vzájemným obchodem výrazně zamávat, to však teď není to hlavní. Znepokojivě vypadá především způsob provedení a logika, kterou lze na americké straně číst. I kdyby Trump dělal jen taktický výpad, který třeba výměnou za jiné ústupky vezme zpátky, na jeho Ameriku už nelze spoléhat. Garance volného obchodu a otevřeného světa – tedy něčeho, co se na západní polokouli budovalo víc než půl století – padá.

Jde o bezpečnost!

Železo je chytlavá věc a Trump není první, kdo své…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 874

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte