Rozsudek diesely
Aktivisté u lipského soudu; ilustrační foto • Autor: AP Photo/Jens Meyer

Řečeno s Járou Cimrmanem – můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Z Německa dorazila zpráva, že tamní Nejvyšší správní soud povolil městům Stuttgart a Düsseldorf zakázat na svém území pohyb dieselových aut (kromě těch nejnovějších, známých jako Euro 6). Jde o převratnou změnu, která ovlivní automobilismus v celé Evropě včetně Česka (více na str. 25–26).

Radní Stuttgartu prohlásili, že k zákazům přistoupí již letos – napřed v určitých ulicích, později v celém městě. Další města budou následovat. Výroba, vlastnictví a provoz aut sice patří k ikonickým aspektům Německa, ani jako takové ale nedokážou vzdorovat jinému charakteristickému rysu či nepřehlédnutelnému trendu našich sousedů – ráznému pojetí ochrany životního prostředí a zdraví.

Reklama
Reklama

V tom není Německo výjimečné, podobnou cestou jde i Skandinávie, vzhledem ke své velikosti se však Německo běžnému evropskému chápání vymyká. Němci se pustili do ohromující přeměny energetiky v moderní zelené zdroje. Omezení a postupný zákaz dieselů je podobného charakteru.

Čtěte také: Kdo zaplatí vylepšení starších dieselů

Spoustě rodin přinese rozhodnutí potíže v podobě nečekaných výdajů, konkrétní provedení a míra ohledů na vlastníky aut ale bude pouhá technikálie. Podstatný je princip téhle politiky, v jejímž rámci začala brát německá města ochranu životního prostředí jako skutečnou prioritu. Nese to řadu kontroverzí, těžit z toho ale budou obyvatelé, proto si tipněme, že nebude cesty zpět.

Jsme tak svědky modernizace, které zatím Česko ne zcela rozumí. K omezení byť jen nejstarších dieselů tady nemají odvahu ani nejvíc znečištěná města jako Praha. Policie neumí potírat bezohlednost v podobě odstraňování filtru pevných částic, která emise z dieselů výrazně zhoršuje. Stát nedokáže vymoct ani výrazné zlepšení kvality vzduchu v zamořené Ostravě.

Vidět v německé politice radikálnost či podivné experimenty by proto bylo nedorozumění. Češi tuhle inspiraci potřebují a neměli by ji odmítat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte