V záplavě zpráv je snadné přehlédnout, co se děje v Číně. Zároveň je to důležité a může to mít dalekosáhlé důsledky. Čína provádí největší změnu svého politického systému za posledních 35 let. Jak to ovlivní samotnou Čínu i svět? Takovou otázku by si měl klást každý, kdo se pohybuje v politice, velkém byznyse nebo investicích.

Na prezidenta Teng Siao-pchinga většinou vzpomínáme jako na muže, který zahájil čínské ekonomické reformy. Ještě důležitější ale možná byly jeho reformy politické. Převzal zemi, jíž zcela dominoval jediný muž, Mao Ce-tung, a proměnil ji v institucionalizovaný systém. K nejdůležitější transformaci došlo zřejmě v roce 1982, kdy čínská komunistická strana uzákonila, že prezident a viceprezident nemohou strávit v úřadu více než dvě volební období. Tím se Čína stala výjimečnou: byla diktaturou s omezením funkčních období. Ve většině autoritářských režimů vládce hromadí moc a s průběhem času je čím dál arogantnější, zkorumpovanějším a stále méně se ze svých činů někomu zodpovídá. V čínském systému něco takového nebylo možné, ten omezoval moc jednotlivců a místo toho se soustředil na kolektiv, komunistickou stranu.

Unikátní čínský model byl také příčinou tamního ekonomického zázraku. Čína má za sebou tři desetiletí, během nichž kariéra uvnitř komunistické strany závisela na schopnostech, strana chytře dlouhodobě plánovala a realizovala inteligentní prorůstovou politiku. Čínský HDP rostl od roku 1978 těžko uvěřitelným průměrným ročním tempem deset…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte