Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jeď!

John Clellon Holmes byl mluvčím beatnické generace, ale nikdy se nestal její legendou. Mezi souputníky byl ten nejtišší a nejkonzervativnější, spíš pozorovatel a dokumentátor – a pozornost se k němu upíná až v poslední době, kdy manželé Chartersovi (Ann je znalkyní beatnických textů, Samuel je muzikolog) vylíčili jeho přátelství s Jackem Kerouacem ve svazku Spřízněné duše. A přesto právě Holmes pět let před klasikou Na cestě vydal román Jeď! – ve kterém se ono „jeď!“ objevuje poprvé spolu s obraty „na cestě“ a „zbitý“.

Román, který (příznačně) až nedávno vyšel česky, je zasazen do New Yorku konce čtyřicátých let, do doby, než Amerika začala vnímat beatniky jako celebrity.  Holmes sám v něm vystupuje jako Paul Hobbes – což je narážka na filozofa Thomase Hobbese, racionalistu zachovávajícího si odstup.  Allen Ginsberg se svými blakeovskými vizemi, kterých se ovšem tehdy děsil jako předzvěsti šílenství, je tu zachycen jako David Stofsky; a Jack Kerouac, který byl u Holmesových častým hostem, dostal jméno Gene Pasternak. Všichni se oddávají bouřlivým večírkům plným alkoholu, hudby, drog, sexu a přerývaných diskusí, ale Hobbes, který si přál zachovat vlastní stabilní život, nic z toho neoslavuje – spíš se snaží zachytit podstatu tehdejší beatnické zkušenosti.

Jeho prvotina trpí epizodičností, kterou zvýrazňují i občas nepřirozené dialogy. Není také nijak experimentální: je spíše žurnalistická, neboť vznikla na základě deníků. Postrádá divokost,…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte