A child walks near the Lalla Aicha mausoleum in Boya Omar near Marrakesh
Lalla Aicha mausoleum • Autor: REUTERS

Nemám moc peněz, ještě studuju,“ vymlouvám se – v předtuše žebrání o peníze –, když se ke mně naklání postava malého chlapce. „Seňora, I love you,“ vyznává dotyčný k mému překvapení lásku a za chtivého pomlaskávání u toho špulí rty. „Fuck you, I want to fuck you,“ přechází konečně ve své žádosti k věci. Je odřený a ušmudlaný a zjevně žije na ulici. Může mu být maximálně deset let.

Zdejší děti jsou silné a „ošlehané“, to mě vždy fascinovalo. Platila jsem třeba nějakou drobnost bankovkou, prodavač neměl nazpátek, a v tu chvíli syn další zákaznice, který dosahoval poloviční výšky než my, bez dovolení vzal mé peníze a za sekundu se vrátil s rozměněnými drobnými. Běžně vídám děti, které prodávají ve stáncích fazole či šneky (tuto gastronomickou libůstku převzali Maročané od bývalých kolonizátorů). Dětská práce je v Maroku reálným problémem, ovšem ani dětští prodavači se v „ošlehanosti“ nevyrovnají dětským bezdomovcům. Ti jsou temnou stránkou země, jejíž všudypřítomnosti se nevyhnou ani turisté, kteří přijedou strávit pár dnů do pětihvězdičkových hotelů.

Podle oficiálních statistik žije na ulici přes třicet tisíc dětí, číslo je však pravděpodobně větší. Existují tu dětské domovy, v nichž mnohdy pracují v rámci dobrovolnických programů mladí lidé z Evropy. „Hodně žen odloží nemanželského potomka, který se jim narodil po nezávazném sexu. Znamenal by pro ně velkou ostudu,“ vysvětluje německá dobrovolnice. Dobrovolníci platí organizacím za zprostředkování programu peníze, díky…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte