Prezident Trump o sobě tvrdí, jak skvěle umí uzavírat dohody. Jeho rozhodnutí přesunout americké velvyslanectví do Jeruzaléma je proto hodně matoucí. Ve složitém dohadování udělal jedné straně obrovský, preventivní ústupek, a přitom za to nic nezískal. Jestli jedná takhle, pak není divu, že mnozí jeho bývalí kolegové ho za moc úspěšného byznysmena nepovažují.

Jeruzalém je hlavní město Izraele, a tak to zůstane. Tento fakt ani jeho význam nezpochybňuji. 86 zemí však stále nechává svá velvyslanectví v Tel Avivu, protože k tomu mají důvod. Jeruzalém je totiž integrální součástí závěrečného vypořádání mezi Izraelci a Palestinci. Palestinci tvrdí, že Jeruzalém je také jejich hlavní město. Leží tam posvátná místa všech tří abrahámovských vyznání. Žije tam velká arabská populace, která – dokonce i po desítkách let budování nových izraelských sídel – tvoří více než třetinu obyvatel města. Takže formální status Jeruzaléma je třeba kodifikovat v kontextu mírového uspořádání mezi Izraelem a Palestinci. Tak se na to vždy dívali republikáni i demokrati, Evropané i Asijci.

Je možné, že tento krok má být součástí rozsáhlejšího strategického plánu. V takovém případě však mělo být Trumpovo prohlášení pečlivě promyšleno a měly jej doplnit závažné politické změny ze strany Izraele. Nebo to má být součást série opatření určených k uklidnění obou stran. Zdá se však, že to bylo jednorázové rozhodnutí, určené především k tomu, aby potěšilo klíčové součásti Trumpovy domácí základny –…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte